PRP ile cilt yenileme nedir? içeriğimiz yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili tüm sorularınız, endişeleriniz, teşhis veya tedavi için mutlaka doktorunuza veya sağlık kuruluşuna başvurunuz.

PRP (Platelet Rich Plasma) cilt yenileme, ciltteki yaşlanma belirtilerinin giderilmesine yardımcı olan bir tıbbi estetik uygulamadır. PRP cilt yenileme işlemi, hastanın kendi kanından alınan küçük bir miktarın santrifüj edilerek kan plazması ve plateletlerin yüksek bir konsantrasyonunu içeren bir ürüne dönüştürülmesiyle yapılır.

Daha sonra bu yüksek konsantrasyonlu plateletler, ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltmak için cilde enjekte edilir. Plateletler, vücudun iyileşme sürecine yardımcı olan büyüme faktörleri içerir ve bu faktörler cildin yenilenmesine yardımcı olur.

PRP cilt yenileme işlemi, cildin tonunu ve elastikiyetini artırır, ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır, ciltteki lekeleri azaltır, cildin sıkılığını artırır, gözenekleri küçültür ve ciltteki genel görünümü iyileştirir.

PRP cilt yenileme işlemi, genellikle ciltteki yaşlanma belirtilerini hafifletmek isteyen ve gençleşmek isteyen kişiler için uygundur. Uygulama sonrasında, genellikle herhangi bir ciddi yan etki görülmez. Ancak, işlem sonrasında hafif kızarıklık, şişlik ve hassasiyet gibi geçici yan etkiler görülebilir.

PRP cilt yenileme işlemi, genellikle birkaç seansta yapılır ve sonuçlar genellikle 4 ila 8 hafta sonra belirgin hale gelir. PRP cilt yenileme işlemi, genellikle güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği olarak kabul edilir. Ancak, herhangi bir tıbbi işlemde olduğu gibi, PRP cilt yenileme işlemi için de kontrendikasyonlar ve riskler vardır. Bu nedenle, PRP cilt yenileme işlemi yapılacak kişinin bir uzman hekim tarafından değerlendirilmesi önerilir.

Son Güncelleme: 16. Mart

Dr. Asuman Çaylar tarafından hazırlanmıştır.

PRP ile cilt yenileme nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için formu doldurun biz sizi arayalım