Botoks nedir? içeriğimiz yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili tüm sorularınız, endişeleriniz, teşhis veya tedavi için mutlaka doktorunuza veya sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Botoks, Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen bir toksindir ve tıbbi estetik uygulamalarda kullanılan bir enjeksiyon tedavisidir. Botulinum toksini, kasların geçici olarak gevşemesine neden olan bir protein yapısına sahiptir.

Botoks enjeksiyonları, özellikle yüzdeki kırışıklıkların ve çizgilerin azaltılması için kullanılır. Bunlar genellikle alın, kaşlar arası çizgi, kaz ayakları ve kaş kaldırma işlemi gibi bölgelere uygulanır. Botoks ayrıca, migren, aşırı terleme, çene sıkma ve diş gıcırdatma gibi tıbbi durumların tedavisinde de kullanılabilir.

Botoks enjeksiyonları, genellikle lokal anestezi olmadan yapılır ve işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer. İşlem sonrasında, hafif bir şişlik veya kızarıklık görülebilir, ancak bu genellikle birkaç gün içinde geçer. Botoks enjeksiyonlarının etkisi, genellikle uygulandıktan sonraki birkaç gün içinde başlar ve 3-6 ay kadar sürebilir. Etki süresi kişinin yaşına, cilt tipine ve uygulama bölgesine göre değişebilir.

Botoks enjeksiyonları, özellikle deneyimli bir sağlık uzmanı tarafından yapılmalıdır. Yanlış uygulanması durumunda, yüz kaslarındaki dengesizliğe veya anormal kas aktivitesine neden olabilir.

Son Güncelleme: 16. Mart

Dr. Asuman Çaylar tarafından hazırlanmıştır.

Botoks nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için formu doldurun biz sizi arayalım